Emre Önal

Network ve Donanım Uzmanı

Bilgi Sistemleri Sorumlusu

Emre Önal

Network ve Donanım Uzmanı

Bilgi Sistemleri Sorumlusu

Başarılı olmak için çalışmak, çalışmak için istekli olmak gerekir.

Erişim Noktası Access Point Nedir ?

Kasım 22, 2019 BLOG
Erişim Noktası Access Point Nedir ?
, PC Hocası

Genel anlamı ile internet dostu olan ve kullanıcıların kablosuz internet aracılığı ile birbirine bağlanarak dosya, fotoğraf video veya içerik paylaşmalarını sağlayan aygıta Access Point denilmektedir. Yani kablosuz olarak sinyalleri tekrarlayan, güçlendirip mesafeyi ve alanı daraltan cihazdır.

Access Point Nasıl Kullanılır ?

Şöyle düşünün: 500 metre karelik bir alanda Wi-Fi kullanıyorsunuz. Bu alanda toplamda 5 bilgisayar var ve hepsi bir yere dağılmış. Modemden en uzak bilgisayar haliyle bu internet erişiminden sağlıklı bir şekilde yararlanamayacaktır. Bu gibi durumlarda ise Access Point devreye girerek köprü görevi görür ve internet sinyallerini güçlendirerek sağlıklı bir şekilde bağlantı yapılmasını sağlar.

Genellikle USB veya LAN aracılığı ile bağlanabilen access point bilgisayarınız SSID kullanarak erişim sağlamaya başlar. Access Pointler internet olmadan kullanılamadığı gibi, alanlara göre bir veya birden fazla access gerekebilir.

, PC Hocası


İki Türde Access Point Bulunur

Üretim esnasında 2 farklı access point bulunmaktadır. Evler ve ofisler için kapalı mekanlarda kullanılanlara iç erişim noktası adı verilir. Açık alanlar, kampüsler ve bahçe gibi alanlarda kullanılanlara ise dış erişim noktası denilmektedir.

Günümüzde en fazla kullanılan Access Point markaları ise TP-Link, Airties ve Cicso olarak bilinirler. Bu ürünlerin kaliteleri ve kullanım alanları, diğer markalara nazaran daha iyi verim sağlayabilmektedir.

, PC Hocası


Sağlıklı bir Access Point bağlantısı kurmak istiyorsanız, ara birimleri doğru yerlere yerleştirmenizde fayda var. Duvar, eşya veya diğer engelleyici alanlar iletişimin zayıflamasına neden olur. O yüzden access pointler kullanıcıların deneyimleri ve kullanım alanlarına göre şekillenebilmektedir.