Emre Önal

Network ve Donanım Uzmanı

Bilgi Sistemleri Sorumlusu

Emre Önal

Network ve Donanım Uzmanı

Bilgi Sistemleri Sorumlusu

Başarılı olmak için çalışmak, çalışmak için istekli olmak gerekir.

İSS Nedir ?

Kasım 21, 2019 BLOG
İSS Nedir ?

İnternet servis sağlayıcıları anlamına gelen İSS

İSS nedir ? Sorusunun tanımı belirli bir ücret karşılığında internet erişimini sağlayan şirketler olmasıdır. İSS, İnternet Servis Sağlayıcısı’nın kısaltılmışıdır. İngilizcesi ISP yani Internet Service Provider olan bu sağlayıcı, internetin kullanılmasındaki en önemli faktörlerden bir tanesidir. İnsanlar internet kullanabilmek için servis sağlayıcılarının birisinden hizmet almalıdır. Bu hizmet sayesinde internet erişimi mümkün olur. Servis sağlayıcısından hizmet alabilmek için de başvurulabilecek farklı kurumlar mevcuttur. Bu kurumlara ödenen belirli miktardaki para karşılığında internet servis sağlayıcı yani İSS hizmeti alınabilir. İnsanlar hangi servis sağlayıcısını seçeceklerine kendileri karar verebilir. Bu kararda da firmaların sundukları hizmetler ve kampanyalar etkili olur.

İSS Değiştirilebilir Mi?

İSS değiştirilebilmesi mümkün olan bir durumdur. Pek çok farklı İSS hizmeti veren kurum bulunuyor. Bunlardan hangisi kullanılıyorsa farklı bir servis sağlayıcısına geçiş yapabilmek mümkün oluyor. Yeni servis sağlayıcına geçebilmek için hangi kurumdan hizmet alınmak istendiğine karar verilmelidir. Daha sonrasında bu şirkete başvuruda bulunulmalıdır. Bunun yanı sıra hali hazırda hizmet alınan İSS’ye de başvurulmalı ve abonelik iptal işlemleri yapılmalıdır. Tüm bu işlemlerin telefon aracılığıyla yapılabilmesi mümkündür. Ancak yeni geçilen şirket için bazı belgeler imzalanmalıdır. Bu belgeleri de firmalar genellikle kişilerin evlerine kadar ulaştırır. Bu geçiş işleminin nasıl yapılacağı da firmadan firmaya farklılık gösterebilir. Bazı İSS’ler kendilerine geçen müşterileri için özel kampanyalar düzenleyebilmektedir. Bu kampanyalar hakkında bilgi de firmaların internet sitelerinde mevcuttur.

Hangi Durumlarda İSS Değiştirilemez?

İSS değiştirilemeyecek durumlardan birisi hizmet alınan servis sağlayıcına geçişin üzerinden 3 ay geçmemiş olmasıdır. Herhangi bir servis sağlayıcısına geçildiği zaman bu sağlayıcıdan en az 3 ay hizmet alınması gerekir. Bu sürenin geçmemesi halinde farklı bir İSS’ye geçebilmek de mümkün olmaz. Bunun yanı sıra kişilerin bir yıl içerisinde maksimum 4 geçiş hakkı bulunuyor. Ayrıca bu geçişler aynı servis sağlayıcılar içerisinde de olmuyor. Bunun dışında bazı durumlarda geçiş talebi işleme alınmıyor. Bu talebin işleme alınmadığı durumlardan da bazıları şu şekildedir:

 • Geçiş başvurunun sonuçlanmamış olmaması,
 • Abonenin hizmet numarasının üzerinde açık iş emrinin olması.

İSS Hangi Hizmetleri Sunuyor?

İSS’nin sunduğu hizmetlerin en temel olanı internet bağlantısı temin etmesidir. Herkes bu internet servis sağlayıcıları aracılığıyla internet bağlantısı elde ediyor. Bundan dolayı da bu servis sağlayıcıları oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Ancak bunun yanı sıra internet servis sağlayıcıların farklı hizmetleri de bulunuyor. Örneğin bu sağlayıcılar ADSL de sunabiliyor. Pek çok İSS, ADSL hizmetini de veriyor. Bunların yanı sıra bir internet servis sağlayıcıları tarafından alınabilecek hizmetlerden bazıları şu şekildedir:

 • Elektronik posta hizmeti,
 • Data Center hizmetleri,
 • Deticated sunucular,
 • Kişisel web alanları,
 • Kablo internet,
 • Kablosuz servis sağlayıcıları,
 • Dial up,
 • Geniş bant,
 • VoIP,
 • Colocation.

Ülkemizdeki İSS’ler Nelerdir?

Türkiye’deki İSS’lerden birisi Türk Telekom’dur. Ülkemizde servis sağlayıcı hizmeti alınabilecek farklı firmalar vardır. Bu firmaların arasında da Türk Telekom bulunuyor. Türk Telekom dışındaki diğer servis sağlayıcıları ise şunlardır:

 • Süper Online,
 • Türk Net,
 • Smile,
 • Uydunet.

Bu firmaların bazılarından doğrudan hizmet alabilmek mümkündür. Ancak bu İSS’ler farklı internet şirketlerine de sağlayıcılık yapmaktadır. Bu şirketler aracılığıyla da internet hizmeti alınabilir. İnternet servis sağlayıcıların alt yapılarını kullanarak müşterilerine internet taşıyan şirket sayısı bir hayli fazladır. Bu şirketlerden de hangisinin seçileceğine kampanyalara bakılarak karar verilmelidir. Her bir firmanın sunduğu internet hızı, limiti ve fiyatlandırması farklıdır. Tüm bu faktörler göz önüne alınarak firmalar karşılaştırılmalı ve daha sonrasında hangi firmanın tercih edileceğine karar verilmelidir.